RADY I PORADY

 

Jaka jest różnica pomiędzy Elna 240eX a 220eX ?

Ściegi owerlokowe - overlockowe na przykładach

Maszyna do szycia dla początkującego

Kto jest kim wśród producentów ?

Schemat budowy maszyny do szycia

 

Jaka jest różnica pomiędzy Elna 240eX a 220eX? 

Model Elna 220eX

ELNA EXplore 240 to najczęściej sprzedawany model maszyny do szycia na Allegro w ROKU 2014. To wiemy, ale jaka jest?
Maszyna ze ściegiem owerlokowym (overlockowym) zamkniętym, otwartym i elastycznym ELNA eXplore 240 (Elna 2300).

Fakt, że producent instrukcję obsługi dla obu modeli udostpnia wspólnie, świadczy, że są do siebie niezwykle podobne.
Na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy ELNA 220 eXplore a ELNA 240 eXplore to tylko ilość dostępnych ściegów i metoda obszywania dziurek, co tak naprawdę je różni?  
Porównanie niektórych modeli ELNA

Porównanie niektórych modeli ELNA

Tabela ściegów, Automatyczne obszywanie dziurki. Model Elna 240eX 

Tabela ściegów, Automatyczne obszywanie dziurki. Model Elna 240eX

Elna 220eX (Elna 2100) i Elna 240eX (Elna 2300) instrukcja obszywania dziurki 

obszywanie dziurki  Model Elna 220eX

obszywanie dziurki  Model Elna 240eX

 

No cóż, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach….

Mówi się, że najsłabszym punktem maszyny do szycia jest osoba szyjąca.

Początkującej może się wydawać, że maszyna jest do niczego (bo nie zdaje sobie sprawy, że maszyny trzeba się nauczyć), a bardzo zaawansowanej może przeszkadzać jakiś detal (choćby kształt pedała), bo jest do innego przyzwyczajona.

Podsumowanie zacznijmy od wady…. Czego może naprawdę brakuje obu maszynom?

Pewnie sztywnej walizki….

Zalety: 1.

Dzięki swej gamie ściegów i funkcji, to łatwa w obsłudze, niedroga, wysokiej jakości maszyna do szycia.

2. Jest idealna dla tej osoby, która uczy się szyć. Taka osoba doceni jej prostotę.

3. Jest niezawodna i to nie tylko dlatego, że to mechaniczna maszyna. Jej jakość doceni każdy. Niezależnie czy zszywa szkolny worek, czy uzwa jej w szwalni.... posiada bowiem możliwości rozbudowy o dodatkowe stopki, które czynią ją uniwersalną. Może być kluczem do prawdziwej przyjemności. Kluczem DO SZYCIA.

 

Ps. Jeśli jednak ktoś jednak może sobie pozwolić na nieco większy wydatek, może warto rozważyć kupno modelu ELNA 320 eXplore (Elna 2600) i znowu porównywać go z modelem ELNA 340 eX?

Ściegi owerlokowe - overlockowe 2,3,4 nitkowe

ściegi overlockowe 2,3,4 nitkowe sklep ELNA KIELCE

Owerlok (z ang. overlock) – rodzaj szwu (ściegu) krawieckiego służącego do łączenia, zabezpieczania lub ozdobnego wykańczania elementów odzieży i innych wyrobów przemysłu odzieżowego. Niezbędny przy produkcji odzieży wykonanej z materiałów elastycznych, np. dzianin. Nazwa ta również odnosi się do maszyn szwalniczych wykonujących ten szew.


Szew owerlokowy, obecnie powszechnie stosowany w przemyśle odzieżowym, został po raz pierwszy zastosowany przez firmę Merrow Machine w 1881, stąd znany jest również pod nazwą - merrowing.

W uproszczeniu można powiedzieć że ściegiem "3 nitkowym" obrzuca się wszelkie materiały, można też zszywać nim materiały elastyczne typu dzianiny. "4 nitkowy" służy przeważnie do szycia np. swetrów, ma dodatkowy ścieg który wzmacnia szycie. Natomiast "5 nitkowy" szyje dodatkowo ściegiem łańcuszkowym, i moża go "przerobić" na 3-ke nie zakładając dwóch nici stębnówkowych.

 

Zobacz ściegi overlockowe 2,3,4 nitkowe

Ścieg 4-nitkowy 
overlocksciegi_prgm_1a
 

 

Ścieg 4-nitkowy elastyczny
overlocksciegi_prgm_1b
 

     

Ścieg 3-nitkowy wąski 
overlocksciegi_prgm_2a

 

Ścieg 3-nitkowy szeroki
overlocksciegi_prgm_2b

     

Ścieg 3-nitkowy FLATLOCK
overlocksciegi_prgm_3

 

Ścieg 2-nitkowy FLATLOCK  
overlocksciegi_prgm_4

Ścieg 2-nitkowy wąski 
overlocksciegi_prgm_5a

 

Ścieg 2-nitkowy szeroki 
overlocksciegi_prgm_5b

     

Ścieg 3-nitkowy obrzucający wąski 
overlocksciegi_prgm_6

 

Ścieg 3-nitkowy rolujący
overlocksciegi_prgm_7

     

Ścieg 2-nitkowy rolujący 
overlocksciegi_prgm_8

 

Ścieg obrzucający 4-nitkowy dla materiałów elastycznych 
overlocksciegi_prgm_9

     

Ścieg 3-igłowy drabinkowy [ GÓRA / DÓŁ ]
overlocksciegi_prgm_10a

 

Ścieg 2-igłowy drabinkowy szeroki  [ GÓRA / DÓŁ ] 
overlocksciegi_prgm_10b

     

Ścieg 2-igłowy drabinkowy wąski [ GÓRA / DÓŁ ]
overlocksciegi_prgm_10c

 

Ścieg łańcuszkowy 
overlocksciegi_prgm_10d

     

Ścieg 5-nitkowy 
overlocksciegi_prgm_n5p1

   
     
     

 

Maszyna dla poczatkujacego. Co wybierać?

Maszyna do szycia dla początkującego.


Najlepiej jeżeli zaczniesz swoją przygodę z krawiectwem od prostego modelu, nie przeładowanego mnogością funkcji z których w początkowej fazie nauki i tak nie skorzystasz. Taka prosta maszyna świetnie sprawdzi się w większości zastosowań domowych, takich jak: skrócenie spodni, zwężenie sukienk czy naszycie łaty.

Dodatkową zaletą bedzie cena, po co wydawać pieniądze na maszynę komputerową
z funkcjami, co do których, nie mamy pewności że skorzystamy z nich?

 

Maszyna Elna 1000 dobry model na „start”

  • niewielka ilość ściegów
  • regulacja szerokości i gęstości ściegu
  • możliwość zmiany położenia igły
  • wolne ramię
  • program do  dziurek
  • metalowe podzespoły

Maszyna Elna 1000,  

 

 

Alternatywą są modele Elna 220eX i 240eX
 

elna 220ex

  • 16 ściegów w tym: prosty, zigzag, potrójny zigzag, kryty do tkanin elastycznych, muszelkowy, jodełkowy, 3 dekoracyjne ściegi do tkanin atłasowych, potrójny, superstretch, podwójny owerokowy, piórkowy, 5 ściegów dekoracyjnych do tkanin elastycznych
  • Dziurka 4-stopniowa (Elna 220eX)


lub maszyna Elna 320eX która posiada chwytacz rotacyjny

elna 320ex


Różnice pomiędzy chwytaczami opisane są w dalszej części artykułu.


! Maszynę należy wybierać zwracając uwagę na czas gwarancji (coraz częściej są to 3 lata) oraz obsługę serwisową w trakcie i po okresie gwarancji. Co Ci po taniej maszynie z marketu, do której nie dostaniesz części zamiennych i która pozbawiona jest bazy serwisowej? 


Ponadto należy zwrócić uwagę czy części użyte do budowy maszyny do szycia są metalowe czy plastikowe – najlepiej zapytaj o to sprzedawcę.


Mniejszą wagę należy przykładać do kraju produkcji, dzisiejsze wyroby „made in China” są coraz lepsze, w ostatnich latach w Chinach powstały fabryki jakich nie mamy w Polsce. Należy rozróżniać produkty chińskie ale pochodzące z legalnych fabryk od podróbek.

Schemat budowy maszyny

Schemat budowy maszyny do szycia

aby lepiej zrozumieć działanie maszyny do szycia oraz opanować jej funkcje, należy zacząć od zapoznania się z jej budową. 


Poniżej opiszemy jej podstawowe części:

 • płytka ściegowa

 • chwytacz

 • transporter

 • naprężacz nici

 • Stopki

 • Igły

 


Płytka ściegowa
Znajduje się w miejscu pracy igły, jest to ta część pod którą montujemy bębenek z nićmi.

 


Chwytacz
Może być wahadłowy lub rotacyjny. Lepszym wyborem będzie chwytacz rotacyjny, który przede wszystkim ciszej pracuje oraz jest łatwiejszy w obsłudze. Niestety występuje raczej w droższych modelach. Chwytacz w maszynie do szycia jest ukryty pod płytką ściegową. Jest to ta cześć do której zakładamy bębenek z nićmi.


Transporter
zajmuje się przesuwaniem materiału w trakcie szycia, im więcej ząbków posiada tym płynniej pracuje. Transporter to ząbki które widzimy na płytce ściegowej. We współczesnych maszynach można go wyłączyć (schować) aby przesuwać materiał ręcznie. Jeżeli maszyna nie posiada takiej funkcji powinna być wyposażona w płytkę która zasłoni ząbki transportera. 


Naprężacz nici

Na szczęście w najnowszych modelach komputerowych działa już automatycznie. Od naprężenia nici zależy jakość naszego szycia, potrzeba trochę praktyki aby odpowiednio go ustawić. Umiejętność ta będzie przydatna w przypadku maszyn mechanicznych w których spotyka się naprężacze manualne. Naprężacz przeważnie umiejscowiony jest w górnej części obudowy.


Wolne ramię
– powoli zaczyna być standardem, spotykamy go już nawet w overlockach. Wolne ramię wpływa na funkcjonalność maszyny, dzięki niemu pole szycia zmniejsza się, co ułatwia nam obszywanie nogawek spodni czy mankietów.


Stopki
– stopka to jeden z ważniejszych elementów każdej maszyny do szycia. Oprócz stopki uniwersalnej, umożliwiającej szycie każdym ściegiem, większość modeli posiada też stopki niestandardowe, np. stopkę do suwaków, która umożliwia wszywanie zamków (bardzo przydatna), stopkę do obszywania dziurek, stopkę do podszywania czy stopkę do szycia ozdobnymi ściegami i stopkę do przyszywania guzików. Im więcej stopek w zestawie, tym bardziej funkcjonalna maszyna. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz je dokupić.


Igły
– najlepiej zaopatrzyć się w igły znanych marek, wprawdzie na wyposażeniu maszyny znajduje się kilka sztuk jednak najczęściej jest to ilość zbyt mała nawet dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z szyciem.


 Kto jest kim wsród producentów maszyn do szycia?

Aby zapewnić najwyższą jakość swojej oferty, sklep internetowy TDS posiada i poleca produkty jedynie najlepszych producentów. 

Są to m.in. firmy:

JANOME

Jako oficjalny znak towarowy marka Janome pojawiła się w roku 1935. Nazwa Janome, co w języku japońskim oznacza "oko węża" wzięła się od wyglądu szpulki, to rozwiązanie zastąpiło wcześniejsze systemy transporu nici.
Historia firmy Janome
W 1936 roku została ukończona pierwsza fabryka produkująca maszyny do szycia na masową skalę.Powstała w 1969 r Taiwan Janome Sewing Machine Co., Ltd została największą fabryką maszyn na świecie.W roku 1971 powstał model Janome 801 - pierwsza w pełni automatyczna maszyna do szycia z wieloma unikalnymi funkcjami. Był to model maszyny wydany z okazji 50 lecia firmy.W 1979 r. powstaje pierwsza na świecie sterowana komputerowo maszyna do szycia oznaczona symbolemJanome Memory 7.Janome Memory Craft 8000 pierwsza domowa maszyna do szycia z funkcja haftowania powstaje w roku 1990.W roku 2000 powstaje pierwsza hafciarka z możliwością programowania za pomocą komputera PC przez łącze USB. Jest to model Janome Memory Craft 10000. JANOME dostarcza zaawansowane maszyn do szycia do klientów na całym świecie. Zapoznaj się z pełną ofertą marki Janome.

 

ELNA

ELNA istnieje na rynku maszyn i overlocków nieprzerwanie od 1940 roku.
ELNA jako pierwsza wprowadziła szczególne udogodnienia takie jak: maszyny o lekkiej konstrukcji, automatyczne nawlekanie, ściegi heirloom, zwiększenie ilości ściegów. W roku 1952 ELNA wynalazła ścieg potrójny, natomiast w roku 1982 opatentowała ścieg superoverlockowy, stosowany jedynie w maszynach domowych Elna.

 

 MERRYLOCK

Merrylock to marka, overlocki produkuje firma TSANG YU INDUSTRIAL CO., LTD. - Taiwan.

 

COMEL

Comel jest jedną z wiodących marek na polskim i europejskim rynku.
Od kilkunastu lat firma wyposaża swoimi produktami ułatwiając codzienne działanie wielu hotelom, pensjonatom, szpitalom oraz wszelkiego rodzaju instytucjom, gdzie niezbędny jest wysokiej jakości sprzęt prasowalniczy.