Maszyna do szycia dla początkującego


Najlepiej jeżeli zaczniesz swoją przygodę z krawiectwem od prostego modelu, nie przeładowanego mnogością funkcji z których w początkowej fazie nauki i tak nie skorzystasz. Taka prosta maszyna świetnie sprawdzi się w większości zastosowań domowych, takich jak: skrócenie spodni, zwężenie sukienk czy naszycie łaty.

Dodatkową zaletą bedzie cena, po co wydawać pieniądze na maszynę komputerową
z funkcjami, co do których, nie mamy pewności że skorzystamy z nich?

 

Maszyna Elna 1000 dobry model na „start”

  • niewielka ilość ściegów
  • regulacja szerokości i gęstości ściegu
  • możliwość zmiany położenia igły
  • wolne ramię
  • program do  dziurek
  • metalowe podzespoły

Maszyna Elna 1000,  

 

 

Alternatywą są modele Elna 220eX i 240eX z chwytaczem pół-rotacyjnym
 

elna 220ex

  • 16 ściegów w tym: prosty, zigzag, potrójny zigzag, kryty do tkanin elastycznych, muszelkowy, jodełkowy, 3 dekoracyjne ściegi do tkanin atłasowych, potrójny, superstretch, podwójny owerokowy, piórkowy, 5 ściegów dekoracyjnych do tkanin elastycznych
  • Dziurka 4-stopniowa


lub maszyna Elna 320eX która posiada chwytacz rotacyjny

elna 320ex


Różnice pomiędzy chwytaczami opisane są w dalszej części artykułu.


! Maszynę należy wybierać zwracając uwagę na czas gwarancji (coraz częściej są to 3 lata) oraz obsługę serwisową w trakcie i po okresie gwarancji. Co Ci po taniej maszynie z marketu, do której nie dostaniesz części zamiennych i która pozbawiona jest bazy serwisowej? 


Ponadto należy zwrócić uwagę czy części użyte do budowy maszyny do szycia są metalowe czy plastikowe – najlepiej zapytaj o to sprzedawcę.


Mniejszą wagę należy przykładać do kraju produkcji, dzisiejsze wyroby „made in China” są coraz lepsze, w ostatnich latach w Chinach powstały fabryki jakich nie mamy w Polsce. Należy rozróżniać produkty chińskie ale pochodzące z legalnych fabryk od podróbek.

Schemat budowy maszyny
aby lepiej zrozumieć działanie maszyny do szycia oraz opanować jej funkcje, należy zacząć od zapoznania się z jej budową. 


Poniżej opiszemy jej podstawowe części:

 • płytka ściegowa

 • chwytacz

 • transporter

 • naprężacz nici

 • Stopki

 • Igły

 


Płytka ściegowa
Znajduje się w miejscu pracy igły, jest to ta część pod którą montujemy bębenek z nićmi.

 


Chwytacz
Może być wahadłowy lub rotacyjny. Lepszym wyborem będzie chwytacz rotacyjny, który przede wszystkim ciszej pracuje oraz jest łatwiejszy w obsłudze. Niestety występuje raczej w droższych modelach. Chwytacz w maszynie do szycia jest ukryty pod płytką ściegową. Jest to ta cześć do której zakładamy bębenek z nićmi.


Transporter
zajmuje się przesuwaniem materiału w trakcie szycia, im więcej ząbków posiada tym płynniej pracuje. Transporter to ząbki które widzimy na płytce ściegowej. We współczesnych maszynach można go wyłączyć (schować) aby przesuwać materiał ręcznie. Jeżeli maszyna nie posiada takiej funkcji powinna być wyposażona w płytkę która zasłoni ząbki transportera. 


Naprężacz nici

Na szczęście w najnowszych modelach komputerowych działa już automatycznie. Od naprężenia nici zależy jakość naszego szycia, potrzeba trochę praktyki aby odpowiednio go ustawić. Umiejętność ta będzie przydatna w przypadku maszyn mechanicznych w których spotyka się naprężacze manualne. Naprężacz przeważnie umiejscowiony jest w górnej części obudowy.


Wolne ramię
– powoli zaczyna być standardem, spotykamy go już nawet w overlockach. Wolne ramię wpływa na funkcjonalność maszyny, dzięki niemu pole szycia zmniejsza się, co ułatwia nam obszywanie nogawek spodni czy mankietów.


Stopki
– stopka to jeden z ważniejszych elementów każdej maszyny do szycia. Oprócz stopki uniwersalnej, umożliwiającej szycie każdym ściegiem, większość modeli posiada też stopki niestandardowe, np. stopkę do suwaków, która umożliwia wszywanie zamków (bardzo przydatna), stopkę do obszywania dziurek, stopkę do podszywania czy stopkę do szycia ozdobnymi ściegami i stopkę do przyszywania guzików. Im więcej stopek w zestawie, tym bardziej funkcjonalna maszyna. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz je dokupić.


Igły
– najlepiej zaopatrzyć się w igły znanych marek, wprawdzie na wyposażeniu maszyny znajduje się kilka sztuk jednak najczęściej jest to ilość zbyt mała nawet dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z szyciem.


 

  

Schemat budowy maszyny